026-36202698
026-36203272
0919-2626879

سیستم اعلام حریق متعارف convetional

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 10 تير 1397 در ساعت 10 : 16 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در هر ساختمان و یا مجتمعی برای اینکه بتوان شیوع آتش سوزی را به ساکنین و همچنین مدیریت ساختمان اطلاع داد باید از سسیتم اعلام حریق استفاده نمود. سیستم اعلام حریق میتواند به محض شروع آتش سوزی، تمامی افراد حاضر در ساختمان را از وجود آتش و حریق مطلع سازد تا بتوانند خود را از داخل ساختمان خارج کنند. مدیریت و مسئولین ساختمان نیز میتوانند از طریق سیستم اعلام حریق نسبت به خاموش کردن آتش اقدامات لازم را انجام دهند. سیستم اعلام حریق متعارف را میتوان از جمله سیستم هایی برشمرد که سالیان زیادیست ابداع شده و کاربرد زیادی نیز دارد.

درست است سیستم اعلام حریق متعارف از کیفیت پایینتری نسبت به سایر سیستم ها برخوردار است ولی هنوز مورد استفاده زیادی دارد. در سیستم اعلام حریق متعارف چند شستی و یا آشکار ساز وظیفه پوشش دادن یک قسمت از ساختمان را بر عهده دارند. این آشکارسازها از طریق یک مدار به تابولی کنترل مرکزی متصل هستند و در صورت شروع حریق، اطلاعات را بلافاصله به تابلوی کنترل مرکزی منتقل میکنند. هر مداری که در یک منطقه نصب میشود در واقع نماینده آن قسمت از ساختمان میباشد. تابلوی کنترل مرکزی در سیستم اعلام حریق متعارف (Conventional) میتواند تعداد ۲، ۴، ۸، ۱۲ و ۱۶ مدار را تحت پشتیبانی قرار دهد. مقدار جریان برقی که در آشکارسازها به هنگام شرایط معمولی و عادی رد و بدل میشود بسیار پایین میباشد و در حدود ۱۰۰ میکرو آمپر و یا حتی کمتر میباشد.

اما زمانی که حریق اتفاق می افتد مقدار این جریان بالاتر میرود  و به حدود ۵۰ میلی آمپر میرسد. به طور کلی از استاندارد خاصی برای سیستم اعلام حریق متعارف استفاده شده است که آشکار سازها  یا در حالت آلارم قرار داشته باشند یا در شرایط و حالت عادی.برای استفاده از آشکارسازها در سیستم اعلام حریق متعارف بهتر است مناطق محدودی را برای هر آشکارساز در نظر گرفت تا درجه حساسیت آنها بالاتر رفته و در نتیجه بتوانند مناطق بیشتری از ساختمان را پوشش دهند.

در ساخت بیشتر سیستم های اعلام حریق متعارف به طور کلی از آشکارسازهایی استفاده میشود که عملکرد آنها به صورت رله گونه میباشد و همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد در حالت های معمولی و آلارم یا هشدار تنظیم شده اند. درجه حساسیت آشکارسازها نیز به طور پیش فرض از طرق کمپانی تعیین میشوند.در سیستم اعلام حریق متعارف دتکتورهای حرارت، دود و همچنین شستی هایی که به منظور اعلام حریق تعبیه شده اند همگی به طور موازی به یک سیم متصل میشوند.

(شرکت تیگرا مجری و مشاور سیستم های اعلام و اطفا حریق)

کپسول آتش نشانی تیگرا

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :